İndirim!

Biga Çiçek Balı

125,00 

Favorilere Ekle
Favorilere Ekle
Kategoriler:

Açıklama

Bal türleri, balın elde edildiği kaynağa göre değerlendirilir. Çiçeklerin nektarlarından elde edilen ballar çiçek balı, bitki üzerindeki salgılardan elde edilen ballar ise salgı balı olarak isimlendirilir. Türkiye’nin birçok bölgesinde bal üretilebilir. Ancak belirli çiçek türlerine ait balların üretimi belirli bölgelerde gerçekleşir. Ihlamur, kestane, narenciye balı gibi ballar özel çiçek ballarına örnek olarak verilebilir. Yayla balı olarak bilinen çiçek balları ise karışık çiçeklerden elde edilir. Anadolu’nun orta ve güney kesimleri ile Doğu Anadolu bölgesi yayla balının en çok üretildiği bölgelerdir.

Çiçek balı, ilkbaharda açan çiçeklerden toplanan nektarlardan meydana gelir. Yaz ve sonbahar aylarında olgunlaşan bu ballara çiçek balı adı verilir. Bal arıları, bir kovan içinde bir ana arı, dişi arılar ve erkek arılardan oluşan binlerce arılık koloniler halinde yaşar. Arıların vücudundan salgılanan balmumu ile kovan içinde petekler oluşturur. Tarlacı arı adı verilen ve nektar toplayan arılar, kovana döndüğünde petek üzerindeki boşluklara balı bırakır. Daha sonra nektar toplama işine devam etmek için tekrar kovan dışına çıkar.

Peteklere konulan balların, işçi arılar tarafından suyunun uçurulması ve olgunlaşması sağlanır. Daha sonra balmumu ile petek gözleri kapatılır ve bal hazır hale getirilir. Bir arı kursağını doldurabilmek için 1500 defa çiçek ziyareti gerçekleştirir. 1 gram bal ise 180 bin çiçek ziyareti sonucunda oluşur.

Balın faydaları anti mikrobiyal ve anti fungal özelliklerinden kaynaklanır. İlk kez 1930’lu yıllarda etkinliği bilimsel olarak kanıtlanan bal, yaraların iyileşmesinden bakteri ve mantar faaliyetlerinin önlemesine kadar birçok etkiye sahiptir. Antioksidan aktiviteye sahip bileşikleri ile yaşlanma karşıtı besinlerden biridir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. İçerdiği enzimler aynı zamanda antiseptik özelliktedir.

Mide çeperini kaplayan bal, spazmlara ve sindirim sistemi şikayetlerine karşı doğal bir ilaçtır. Cilt sağlığı için bal binlerce yıldan bu yana kullanılır. Günümüzde birçok kozmetik üründe bal özleri kullanılır.

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.

Sadece bu ürünü satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.